Barlow Patrick


Patrick Barlow (*1947) je britský herec, komik a dramatik. Jeho nejslavnějším dílem je parodická divadelní adaptace proslulého špionážního románu 39 stupňů (a jeho slavné filmové adaptace od Alfreda Hitchcocka), která měla londýnskou premiéru roku 2006 a okamžitě sklidila velký úspěch – z menšího Tricycle Theatre se přesunula na West End do Criterionu a získala Olivierovu cenu a cenu portálu What’s Onstage v kategorii nejlepší původní komedie. Roku 2008 inscenace putovala na Broadway do Americal Airlines Theatre, kde získala cenu Drama Desk za jedinečný divadelní zážitek a nominaci na cenu Tony v kategorii nejlepší hra. V loňském roce získala hra ve Francii cenu Molière za nejlepší komedii, v Austrálii Helpmannovu cenu za nejlepší komedii a Patrick se díky ní stal nejhranějším dramatikem v Americe. Dnes se 39 stupňů hraje v šestadvaceti zemích – včetně České republiky, kde ji v překladu Pavla Dominika úspěšně uvedlo Dejvické divadlo, liberecké Divadlo F. X. Šaldy, uherskohradišťské Slovácké divadlo a brněnský Buranteatr.

Vedle 39 stupňů je Barlow pravděpodobně nejznámější jako protagonista série komedií pro dva herce recesisticky pojmenované Brentské národní divadlo, s níž začal roku 1980 a v níž hraje roli Uměleckého šéfa a správního ředitele Oliviera Dinglea. Jeden z dílů tohoto cyklu, Láska na trůně – Příběh Charlese a Diany, byl nominován na Olivierovu cenu. Vedle divadla Brentské národní divadlo úspěšně účinkuje i v britském rozhlase a televizi.

Plodný je Barlow jako filmový a televizní scénárista (vedle řady komedií se podílel mj. i na jednom z dílů seriálové Slečny Marplové) a jako herec se objevil ve výrazných epizodních úlohách v celé řadě slavných komedií od Zamilovaného Shakespeara přes Notting Hill k Deníku Bridget Jonesové.

Aktuálně s inscenačním týmem 39 stupňů připravuje adaptaci klasického románu Ben Hur a pro divadelní společnost Fiery Angel chystá přepis Psa baskervillského, kterého bude i režírovat.


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English