Anonymní dramatická soutěž 2017 zná vítěze


Třetí ročník anonymní soutěže o nejlepší původní divadelní hru, kterou vyhlásila divadelní a literární agentura Aura-Pont v návaznosti na 22 ročníků soutěže o Cenu Alfréda Radoka, zná své vítěze.

35 autorů přihlásilo dohromady 38 textů, z toho 9 psaných slovensky.

Porota ve složení Vladimír Fekar, Marta Ljubková a Ilona Smejkalová vybrala osm finálových textů:

 

Text číslo 3 – Marek Hejduk: Africká vesnice
Text číslo 12 – Jan Pytel: Půjdeme za každého počasí
Text číslo 19 – Kateřina Lužná: Válečná vřava
Text číslo 23 – Barbora Hančilová: Identity
Text číslo 26 – Jozef Jenčo: Cicho, bo skajpujem s dzivkou!
Text číslo 33 – Michal Kadlec: Telecí pečeně
Text číslo 34 – Hynek Skoták: Konec světa
Text číslo 35 – Hynek Skoták: Furianti


Text Jozefa Jenča byl z finálového rozhodování poroty vyřazen, jelikož došlo před vyhlášením výsledků ke zveřejnění jména autora.

 

„Do letošního ročníku dramatické soutěže přišlo celkem 38 textů,“ řekla Ilona Smejkalová. „Často jde o oblíbené vztahové a milostné historky, někteří autoři tradičně čerpají inspiraci z minulosti. I letos se však objevují hry, které vědomě poukazují na divadelní realitu, respektive si pohrávají s myšlenkou, co je vlastně divadlo. Oproti minulým ročníkům chybí výraznější zastoupení komedií, parodií a grotesek. Zúčastnění (zatím anonymní) dramatici si volí vážnější, depresivnější témata, v mnoha případech se pokoušejí o angažované až agitační divadlo. Politizace, respektive určitá politická frustrace je přítomna zejména ve slovenských textech. Těžko lze všechny zaslané hry zobecnit, nicméně jeden společný rys je na první pohled patrný – nevíra v prosté vyprávění příběhu, rezignace na možnost, že příběh sám o sobě bude dostatečně silný.“

 

Vítězové dramatické soutěže byli vyhlášeni 20. května 2017 během slavnostního zakončení festivalu Setkání/Stretnutie v Městském divadle Zlín.

 

Z finálových textů se porota ve složení Vladimír Fekar - dramaturg Městského divadla Zlín, Marek Pivovar – dramaturg, Miriam Kičiňová – dramaturgyně Slovenského národného divadla v Bratislavě, Ilona Smejkalová – dramaturgyně Národního divadla v Praze a Jaroslava Šiktancová – režisérka a pedagožka na DAMU rozhodla udělit tato ocenění:


1. místo Barbora Hančilová: Identity 

2. místo Hynek Skoták: Furianti

3. místo Kateřina Lužná: Válečná vřava 

 

PŘIHLÁŠENÉ TEXTY NAJDETE ZDE (ty, u nichž si autoři přáli zveřejnění) 

 

Další informace ráda poskytne: 

Lucie Štěpánová, lucie(tecka)stepanova(zavinac)aura-pont(tecka)cz

www.aura-pont.cz


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English