Anonymní dramatická soutěž 2015 zná vítěze


Anonymní soutěž o nejlepší původní divadelní hru, kterou vyhlásila divadelní a literární agentura Aura-Pont v návaznosti na 22 ročníků soutěže o Cenu Alfréda Radoka, zná své vítěze. 49 autorů či autorských dvojic přihlásilo dohromady 57 textů, z toho 10 psaných slovensky. Do kategorie Skeč dorazil pouze 1 text.

Po předloňských apokalyptických a loňských volebních hrách se letos autoři zřejmě inspirovali výročím druhé světové války. Nápadným tématem tohoto ročníku bylo totiž časté vztahování se k dějinám, zejména k výrazným postavám nacismu, a to v několika případech vysloveně ironickým, karikujícím způsobem,“ říká členka poroty, dramaturgyně Ilona Smejkalová. „Zdá se mi, že to není náhoda, že se do textů vždy nějakým způsobem promítne to, o čem se ve společnosti právě mluví.“

Porota, která letos pracovala ve složení Andrea Dömeová, Lucie Němečková, Miroslav Ondra, Jitka Sloupová, Ilona Smejkalová, Jan Šotkovský a Martin Velíšek, vybrala deset finálových textů:

 

Tereza Březinová: #hashtag

Dodo Gombár: Peniaze

Dodo Gombár: Portál

Ervin Hodulik: Dvaja

Jiří Homola: Chopin a labuť

Magdaléna Mikulová: Il Duetto (Das Duett)

Šimon Peták: Hnízdo

David Pizinger: O Sedmispáčích

Anna Sobotková: Ich Adolf

Adam Votruba: Arizace

 

Text Šimona Petáka byl z finálového rozhodování poroty vyřazen, jelikož došlo před vyhlášením výsledků ke zveřejnění jména autora. Zde se velice omlouváme panu Petákovi, protože v pravidlech uvedených na webových stránkách došlo k chybě. Byla zde špatně uvedena věta o zveřejnění jmen finalistů na konci dubna. Pravidla dramatické soutěže navazují na třiadvacetiletou tradici Cen Alfréda Radoka, kdy agentura Aura – Pont zajišťovala naprostou anonymitu všech přihlášených příspěvků před porotou až do vyhlášení výsledků. Nebylo tomu jinak ani letos. Z toho důvodu byl text pana Petáka vyřazen, ovšem neoprávněně.

 

Ze zbylých textů se porota rozhodla udělit tato ocenění:

1. místo Dodo Gombár: Peniaze

2. místo Adam Votruba: Arizace

3. místo (sdílené) Magdaléna Mikulová: Il Duetto (Das Duett)

a Anna Sobotková: Ich Adolf

 

Autor textu Dvaja Ervin Hodulik získává Cenu Českého rozhlasu, kterou je nabídka spolupráce s Českým rozhlasem, jehož zástupcem v porotě byl dramaturg Martin Velíšek.

 

Soutěžní texty k nahlédnutí najdete zde.

 

Další informace rád poskytne

Michal Zahálka

michal.zahalka@aura-pont.cz

+420 702 044 531+420 702 044 531

 


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English