Anglicko-jazyčná premiéra Havlova Odcházení v Orange Tree


První zahraniční premiéru si Havlovo Odcházení odbude již tento pátek. Inscenace režiséra Sama Walterse bude v divadle Orange Tree (Pomerančovník) v londýnské čtvrti Richmond na repertoáru až do 13.prosince.

Režisér a ředitel divadla Sam Walters svou inscenaci ohlásil v den květnové pražské premiéry hry v listu Independent: "Jsem šťastný, že jsme získali svolení hru inscenovat: podle mého názoru patří k Havlovým nejlepším, je divadelně velmi vděčná a velice legrační. Pro nás je tato inscenace vrcholem spolupráce, která začala již v roce 1977".

Na počátky této spolupráce vzpomíná Sam Walters na stránkách webového serveru This is Local London. Tehdy divadlo uvedlo ve svém malém půdním prostoru Audienci a Vernisáž, aktovky polozapomenutého československého autora. Doufali, že jimi zaujmou inteligentní publikum a získají pozitivní ohlasy v tisku, ale události v Československu se toho roku dostaly do centra pozornosti a divadlo Orange Tree se samo stalo aktérem mediální „story". Autor hry spolu s dalšími disidenty zveřejnil Chartu 77, stal se terčem pronásledování režimu a nakonec skončil ve vězení. Divadlo mělo najednou za co bojovat, a tím, že se chopilo iniciativy, vytvořilo spojení, které přetrvalo desetiletí měnících se divadelních trendů. „Stalo se to náhodou, jak už to u nejlepších věcí v životě bývá. Najednou nás dávali dohromady se světoznámým dramatikem. Inscenovali jsme Vyrozumění, další jeho hru, promítli dokumentární film, sepsali petici. Naše divadlo se stalo místem, kde se soustřeďovali ti, komu ležel osud Čechoslováků na srdci."
Především ale Orange Tree od roku 1977 uvedlo celkem 10 Havlových her. Odcházení však podle Sama Walterse přichází do jiné divadelní atmosféry. „V sedmdesátých letech byla politika na rozcestí, kdy se rozhodovalo mezi hlavními politickými směry a stranami. Dnes už takové rozdíly mezi politickými stranami nejsou. Některá divadla se zabývají politickými tématy, ale jsou to spíše jednotlivé problémy jako třeba globální oteplování."
Navzdory této změně politického klimatu věří Sam Walters, že o Havlovi dramatikovi neslyšíme naposledy. „Doufám, že napíše další novou hru, ale Havlovi je 71 a v případě Odcházení vlastně jen dopsal text, který měl rozvržený před dvaceti lety. Jestli se mu bude chtít začínat s psaním od nuly, to nevím - na naše Odcházení se přijede podívat, zeptám se ho, jestli se už nějaká nová hra mezitím neklube."

   Přes velký zájem ze strany londýnských médii poskytl autor jen minimum rozhovorů. Mezi výjimkami byl novinář Alan Franks z listu The Times. Ve velkém článku otištěném 16. září Havel přiznává, že divadlo mu dnes přináší více radosti než politika. "Musím ale říct, že návrat k divadlu byl těžší, než jsem si představoval. Dvacet let jsem byl zakázaným dramatikem, dalších dvacet let jsem byl prezidentem-dramatikem, takže čtyřicet let jsem se divadlu nemohl věnovat. A ono se mezitím změnilo. Všechno je jinak. I já jsem jiný. Inscenace mé hry byla médii očekávána s jistou škodolibostí. Moji političtí nepřátelé můj návrat k divadlu očekávali s nadějí, že hra propadne a já si to pěkně odnesu."

Ani jedno se nestalo. A zdá se, že nic takového nečeká Havla ani v Londýně. Novináři, kteří měli příležitost hru před premiérou přečíst, ji hodnotí velmi příznivě. Za všechny David Caute v týdeníku New Statesman:

V nové hře (kterou zdařile přeložil Paul Wilson) nejsou žádní Vaňkové. Moc a bohatství si vybraly svou daň. Všechny hlavní postavy jsou upovídaní lidé, zavalení svými nabubřelými egy, pýchou a marnivostí. Ale Havel sám hru prosvětluje svým stylem:je to komedie, která směřuje k tragédii přes frašku."

Inscenaci anglického překladu Paula Wilsona bude v londýnském divadle Orange Tree režírovat jeho zakladatel a umělecký šéf Sam Walters. (Oficiální „press night gala" s účastí autora bude 26. září.) Divadlo i jeho zakladatel prosluli mj. právě britskými premiérami her Václava Havla a „svému" dramatikovi budou věnovat celou svou podzimní sezónu - po Odcházení nastudují ještě v britské premiéře Horský hotel (spolu s Audiencí 29.10.) a poté aktovky Vernisáž a Protest (10.11.). Havlovy aktovky patřily na přelomu 70. a 80.let k největším úspěchům této londýnské scény. Premiéru hry doprovodí knižní vydání textu v nakladatelství Faber & Faber.

 

Na této adrese naleznete fotografie  z generální zkoušky, které v Londýně pořídil pan Kryštof Kříž . Pokud budete mít zájem fotky užít, kontaktujte jej.


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Infozóna

Nina Berry:

RYCHLOST DOPADU SNĚHOVÉ VLOČKY

(Vražda na nilu volná až od dubna 2021)

  • PŘEKLADY K ČESKÉ PREMIÉŘE

2017 - 2019

2013 - 2016        

2009 - 2012

2005 - 2008


Česky / English