Am Königsweg


Elfriede Jelinek (Rakousko)

AM KÖNIGSWEG (NA KRÁLOVSKÉ STEZCE)

variabilní obsazení

 

Slavná rakouská spisovatelka a nositelka Nobelovy ceny za literaturu napsala divadelní hru o americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. Jde o provokativní evropský pohled na šéfa Bílého domu. Hlavní postavou hry je slepá jasnovidka, kterou představuje loutka nápadně podobná Miss Piggy z dětského pořadu Mupetts. Trumpa postavila rakouská dramatička jako krále do čela fastfoodové vlády, loutka čuněcí slečny se přitom z jeho chování snaží předpovídat budoucnost lidstva.

Pracovat na nové hře začala Jelineková údajně den po Trumpově vítězství v loňských listopadových prezidentských volbách. Ve hře, jež je, jak je u této dramatičky zvykem, de facto monologem určeným pro libovolný počet herců, je využito motivů a postav z antické mytologie, které autorka sakrasticky a jízlivě dává do kontextu dnešní americké současnosti v čele s americkým prezidentem.

Hra se poprvé četla ve zkráceném anglickém překladu v březnu 2017 v newyorském Divadelním centru Martina E. Segala, světová premiéra se konala v říjnu 2017 v německém Hamburku. Tato inscenace patřila k finalistům souteže o nejlepší německojazyčnou inscenaci Mülheimer Theatertage 2018.

 

Připravujeme český překlad.


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English