Svoboda Tomáš


(*28. 4. 1972 v Plzni)

překladatel, režisér, dramatik

 

Absolvent FF MÚ v oboru divadelní věda a JAMU v oboru divadelní režie. Za svůj život prošel několika profesemi od kulisáka v Divadle J.K. Tyla v Plzni, přes vychovatele diagnostického ústavu v Plzni, herce v loutkovém Malém divadle v Českých Budějovicích až po režiséra a uměleckého šéfa Divadla Nítě při Západočeském divadle v Chebu. Mezi projekty jejichž je přímo autorem či se podílel na realizaci patří např.: scénický časopis Rozrazil (společný projekt brněnských Hadivadla a Divadla Husa na provázku), Ubu řádí v Brně (mezinárodní pouliční projekt vysokých divadelních škol). Mezi jeho nejvýznamnější inscenace patří: Někdo přijde Jona Fosse v Národním divadle Brno, Zadržitelný vzestup Artura Uie Bertolta Brechta v Divadle Husa na provázku, Hamlet-Stroj Heinera Müllera v rámci projektu Bouda Národního divadla v Praze a Trainspotting Irwina Welsche a Harryho Gibsona v Divadle Petra Bezruče v Ostravě. V letech 2004 - 2006 spolu s Thomasem Zielinskim umělecky vedl pražské Divadlo Rokoko (Tabori: Matčina kuráž, Klestilová: Má vlast, Aischylos: Oresteia - spolu s Thomasem Zielinskim, Klicpera: Zlý jelen, Kane: Blasted). Režíruje s úspěchem také v Polsku, divadlo V Řeznické uvedlo úspěšně v jeho režii hru Sue Glower Tulení žena (2007).

V letech 2010 až 2012 byl uměleckým šéfem Středočeského divadla Kladno, kde režíroval hry: P. Kolečko, T. Svoboda: Jaromír Jágr, Kladeňák a Příběhy obyčejného hovadství, T. Svoboda: Srnky… a další. Napsal hry Med a Srnky (3. místo v soutěži o Cenu Alfréda Radoka za rok 2007), s Petrem Kolečkem hry Game boy, Pornohvězdy, Kouzelník, Zlatý prsten Jana Třísky, Jaromír Jágr Kladeňák a Příběhy obyčejného hovadství.

Přeložil u nás úspěšnou hru A. Saramanowicze Testosteron. Známým se stal jeho politický kabaret Blonďatá bestie I. a II. Spolupracuje s Českou televizí, pro kterou vytvořil televizní obdobu kabaretu Blonďatá bestie, která byla odvysílána pod názvem Blonďatá bestie v blázinci.

Od roku 2014 byl stálým režisérem Divadla Pod Palmovkou, kde mj. režíroval inscenace: T. Svoboda, O. Formánek: Miloš Ubu aneb ... málem králem, D. C. Jackson: Můj romantický příběh, P. Quilter: Celebrity.

Od sezóny 2018/19 je stálým režisérem a dvorním autorem Divadla na Fidlovačce (Výjimečný stav, Srnky, Tučňáci na arše...).


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English