Svěrák Zdeněk


(* 28. 3. l936 , Praha)

Scenárista,dramatik,herec

 

Po studiích na Vysoké škole pedagogické (obor český jazyk a literatura) učil na Žatecku. Od r.l96l do r.l969 redaktorem Čs.rozhlasu (Nealkoholická vinárna U Pavouka, rozhlasové pohádky). R.l966 spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana, spoluautor (s L.Smoljakem) všech jeho inscenací, herec a umělecký šéf. Jako písňový textař spolupracuje hlavně se skladatelem J.Uhlířem . Od r.l977 do r.l990 scenárista Filmového studia Barrandov.


Filmové scénáře: Vrchní, prchni, Vesničko má středisková, Tři veteráni, Obecná škola, Kolja, Lotrando a Zubejda, Tmavomodrý svět, Vratné lahve...


Televizní scénáře: Případ Platfus, Utopím si ho sám...


Filmové scénáře s L.Smoljakem:
Jáchyme, hoď ho do stroje, Na samotě u lesa, Marečku, podejte mi pero, Kulový blesk, Trhák, Jára Cimrman ležící, spící, Rozpuštěný a vypuštěný, Nejistá sezóna.


Hlavní role ve filmech:
Co je vám, doktore, Jako jed, Jára Cimrman ležící, spící, Obecná škola, Kolja Vratné lahve.
Inscenace Divadla Járy Cimrmana (s L.Smoljakem):
Akt, Vyšetřování ztráty třídní knihy, Hospoda Na Mýtince, Vražda v salonním coupé, Němý Bobeš, Cimrman v říši hudby, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Posel z Liptákova, Lijavec, Dobytí severního pólu, Blaník, Záskok, Švestka, Afrika, České nebe.


Knižní publikace:
Tatínku, ta se ti povedla - Albatros l991, Filmové komedie(s L.Smoljakem) -Kruh 1991,
Radovanovy radovánky -Knižní klub 1994, Dělání -Albatros 1996, Divadlo Járy Cimrmana (s L.Smoljakem) - Melantrich 1987,Vinárna U Pavouka (s J.Šebánkem)- Radioservis 1998, Jaké je to asi v Čudu - Fragment 2003, Když se zamiluje kůň (s J.Uhlířem) - Fragment 2004, Mám v hlavě myš Lenku (s J.Uhlířem)- Fragment 2006 aj.


Z.Svěrák je dlouhodobě spjat s Centrem Paraple pečujícím o vozíčkáře.


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English