Stýblo Ladislav


Dramaturg, dramatik

 

Narodil se v Praze, kde vystudoval SOU elektrotechnické. V roce 1995 spoluzaložil a vedl pražské amatérské Divadlo Promiňte. V roce 1997 začal studovat divadelní vědu na Masarykově univerzitě v Brně. Zde spoluzaložil studentské Divadlo Čára, ve kterém působil jako umělecký vedoucí a režisér (mj. Apollinairovy Prsy Tirésiovy, Čapkův Život a dílo skladatele Foltýna, Wildeova Salome, anonymní Mastičkář, v české premiéře pak Eurípidova Alkéstis, Klímovo Obešel já polí pět a anonymní Ludus Danielis).

Po ukončení studií nastoupil v roce 2004 jako dramaturg do Městského divadla Brno (mj. se podílel na inscenacích Stoppardovy Arkádie, Shakespearovy Bouře, Lermontovovy Maškarády, Kofroňovy, Šimáčkovy a Plachého Magické flétny, Shakespearova Krále Jindřicha VIII., Goldoniho Poprasku na laguně, Schillerovy Marie Stuartovna, Hrubínovy Romance pro křídlovku, Labichova Slaměného klobouku, Komenského Labyrintu světa a ráje srdce aj.).

Od ledna 2007 pracuje jako dramaturg v Divadle pod Palmovkou (mj. se podílel na inscenacích O'Neillova dramatu Smutek sluší Elektře, Preissové Gazdiny roby,Boltovy historické hry Ať žije královna!, Wassermanova Přeletu nad kukaččím hnízdem, Nashova dramatu Pozor, jaguár!, Cooneyhokomedie Nájemníci pana Swana, Stoneova, Styneova a Merrillovamuzikálu Sugar Někdo to rád horké, Gordonova Rain Mana, Mannova a Mnouchkinové Mefista, Allenova Sexu noci svatojánské, Ebbova, Fosseho a kanderova Chicaga, Shawovy Svaté Jany, Kohoutovy hry August August, august, Williamsovy hry Tramvaj do stanice Touha, Lustigovy Modlitby pro Kateřinu Horovitzovou aj. Poslední jmenovaná inscenace získala turné podobu (Vlak Lustig - s historickými vagóny) a od roku 2012 s úspěchem brázdí středoevropská nádraží. 

Jako dramaturg a spoluautor inscenační úpravy se podílel např. také na inscenaci Ecova Jména růže v Městském divadle Brno a Mannova a Mnouchkinové Mefista ve Východočeském divadle v Pardubicích.


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English