Šmok Pavel


(*1927)

Choreograf, pedagog

 

Narodil se 1927 v Levoči v rodině českého stavebního inženýra, matka byla z Moravy. V roce 1939 se při vyhlášení Slovenského štátu rodina přestěhovala do Prahy. Po studiu na průmyslovce a pražské technice a krátké herecké kariéře ve známém divadle svého učitele E. F. Buriana se k baletu dostal až v letech, kdy jiní jsou už na vrcholu: taneční oddělení pražské konzervatoře absolvoval jako šestadvacetiletý. Handicap velmi pozdního začátku vyrovnal pohybovým talentem, muzikálností a pílí; dobrou fyzickou kondici mu dal sport, v roce 1946 byl juniorským mistrem ČSR v krasobruslení. Jako sólový tanečník demicharakterního typu působil v pražské Armádní opeře a v Plzni, kde vytvořil řadu postav.
Stal se šéfem baletu v Ústí nad Labem (1958-61), další tři sezóny pracoval v Ostravě. Roku 1964 se stal spoluzakladatelem a choreografem samostatného zájezdového souboru Balet Praha (v letech 1968-70 ve funkci uměleckého šéfa). V roce 1970 odešel s jádrem souboru do švýcarské Basileje, kde stál v čele baletu tři sezóny.
Po návratu do Prahy zformoval v roce 1975 v pražském divadle Rokoko skupinu tanečníků, s níž záhy uváděl samostatné celovečerní programy. Tato skupina se v roce 1980 osamostatnila a přijala dnešní název - Pražský komorní balet. Pavel Šmok je jeho tvůrcem, uměleckým vedoucím, choreografem. Na kontě má již přes stovku baletů inscenovaných na domácích i zahraničních scénách (pracoval např. v Polsku, Rakousku, Jugoslávii, Švýcarsku, Francii, NDR, NSR, Nizozemí, Maďarsku, USA, SSSR).
Vedle toho se však choreograficky podílel i na více než třiceti operách, mimo jiné i na Prodané nevěstě v Metropolitní opeře v New Yorku, téměř třiceti operetách, muzikálech a revuích, pětačtyřiceti činoherních inscenacích, pěti v Laterně magice a mnoha a mnoha dalších ve filmu a především v televizi. Uplatnil se ovšem i jako režisér, inscenoval mj. Veselou vdovu v Basileji a Lodži, Piráty z Fortunie O. Korteho ve Vídni, Prodanou nevěstu v pražském Národním divadle. Své dramaturgické schopnosti prokázal jako tvůrce mnoha baletních libret i jako autor-moderátor zábavně výchovného pořadu pro děti Jak se dělá balet, jenž má za sebou už na 850 repríz. Celkem působil na třiceti domácích a pětadvaceti zahraničních scénách a v celé řadě televizních a filmových studií.
Ve svých souborech vychoval již desítky vynikajících interpretů, výchově choreografů se pak věnuje jako profesor Taneční katedry Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze. Po připojení Pražského komorního baletu ke Státní opeře Praha byl krátce šéfem baletu Státní opery Praha (SOP). Nyní je poradcem ředitele SOP pro balet. Páteří Šmokova repertoáru jsou partitury starších i soudobých českých skladatelů, často pak takové, které s provedením na taneční scéně nepočítaly (díla komorní, symfonická, vokální).
Pavel Šmok je vyhraněná tvůrčí osobnost - jeho choreografický rukopis je k rozpoznání už po několika prvních krocích či pohybech jeho tanečníků. Vedle „srdce" zapojuje do práce i intelekt, ne náhodou si většinu námětů a libret napsal sám. Jeho kompozice podávají výpověď o současnosti, o citovém a myšlenkovém světě dnešního člověka. Šmokovy mimořádně muzikální choreografie souznějí s hudbou do té míry, že v divácích vzbuzují pocit „poslechu" očima.Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English