Lang Michal


 

(* 24.5.1964)
Režisér, dramatik

 

Michal Lang se narodil v Praze, ale dětství prožil na severní Moravě. Po absolvování základní školy v Třinci a po maturitě na havířovském gymnáziu vystřídal několik zaměstnání, kromě jiného pracoval i jako kulisák v divadle v Českém Těšíně. V roce 1989 byl přijat na obor režie na Divadelní fakultu AMU do ročníku prof. Jaroslava Vostrého. Jeho dalšími pedagogy byli Jan Vedral a Jan Nebeský a v hereckém ročníku se setkal s pedagogy Věrou Galatíkovou, Petrem Čepkem a Jiřím Hálkem. V divadelním studiu Disk uvedl jako svoji absolventskou režii komedii C. Goldoniho Lhář (1992) a premiéru zde měla i jeho autorská (spolu s Markétou Bláhovou) inscenace Kurva svatá (1993). Na konci studia obdržel Michal Lang Cenu Hlávkovy nadace, udělovanou zvláště nadaným studentům.

Ještě v době studií spolupracoval s A studiem Rubín (mj. zde uvedl hru Lenky Lagronové Antilopa). Společně se svými ročníkovými kolegy nastoupil v roce 1993 do Činoherního studia v Ústí nad Labem (zde např. režíroval komedii N. V. Gogola Hráči). V dalších letech spolupracoval jako režisér i s mnoha dalšími divadly. Za všechny je možné jmenovat např. Divadlo Labyrint (dnešní Švandovo divadlo na Smíchově), kde inscenoval hru S. I. Witkiewicze: Matka (1996; Nina Divíšková byla nominována na Cenu Thálie za roli Matky), v Divadle pod Palmovkou režíroval hru Rowleyho a Middletona: Pitvora (1999; v hlavních rolích Vilma Cibulková, Rostislav Čtvrtlík, Aleš Procházka, Klára Trojanová), v pražském Činoherním klubu se s úspěchem uváděly jeho inscenace T. Letts: Zabiják Joe (1996), W. Shakespeare: Zkrocení zlé ženy (1997), v Divadle v Celetné pak inscenace W. Shakespeare: Bouře (2000; Ivan Řezáč získal nominaci na Cenu Thálie) Molière: Tartuffe (2001).

Důležité bylo pro Michala Langa angažmá ve Švandově divadle na Smíchově mezi lety 2002 - 2010, kde režíroval několik inscenací, které vzbudily pozornost jak u diváků, tak i u odborné kritiky – např. Molièrova komedie Škola pro ženy (spolu s D. Hrbkem, 2005; za roli Arnulfa získal Ivan Řezáč Cenu Thálie), hra A. P. Čechova: Strýček Váňa aj. Premiéru zde měly i dvě Langovy autorské inscenace - M. Lang: Dávníkové (2008) a divadelní adaptace knihy Radky Denemarkové Peníze od Hitlera (2010, v hlavní roli s Marií Málkovou). Inscenace Michala Langa mohli vidět i ostravští diváci v Národním divadle moravskoslezském a v Divadle Aréna, pohostinsky režíroval v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, v Moravském divadle Olomouc, v Horáckém divadle Jihlava. Spolupracoval též s herci v zahraničí – v polském divadle Teatr H. Modrzejewskiej w Legnicy, uvedl komedii Johna Forda: Škoda, že byla děvka (1999) a v univerzitním divadle v Los Angeles Loyola Marymount University režíroval v roce 2007 hru Caryl Churchill Cloud Nine.

V září 2013 se stal ředitelem Divadla pod Palmovkou, kam přešel z libereckého Divadla F. X. Šaldy, kde byl od roku 2011 uměleckým šéfem.

Michal Lang byl a je také členem několika rockových kapel (Utlučtumůru, Masomlejn, Prouza, Zuby nehty), je autorem scénické hudby k mnoha svým inscenacím.

Hadí Klubko je jeho první samostatnou hrou.

V sezóně 2014/15 můžete vidět v Divadle Pod Palmovkou tyto inscenace režírované Michalem Langem:

 

F. G. Lorca: Krvavá svatba

C. Goldoni: Poprask na laguně

W. Shakespeare: Othello

D. Masłowska: Dva ubohý Rumuni, co mluvěj polsky


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English