Kolihová Havlíková Lenka


Dramaturgyně, dramatička


Po maturitě na gymnáziu vystudovala v letech 1989-94 dramaturgii na pražské DAMU v ročníku prof. J. Vostrého. Ještě před ukončením školy odešla v roce 1993 společně s celým ročníkem do ústeckého Činoherního studia, kde dramaturgovala řadu inscenací, na mnohých se podílela jako autorka dramatizací či úprav, hrály se zde i její původní hry Krysa (2000) a pohádka O Žanetce a Petříkovi (2001).
Na sezonu 2001-02 přešla s režisérem Jiřím Pokorným do brněnského HaDivadla, kde s ním připravila např. inscenaci Ravenhillova textu Faust /Faust je mrtvý (Hra roku 2000 - Cena Nadace A. Radoka). Pohostinsky pracovala v pražském A studiu Rubín a v Divadle Komedie. Spolupracovala s režiséry J. Pokorným, D. Czesanym, P. Kolihou, I. Perclovou, M. Dočekalem, A.Goldflamem, J. Kroftou, P. Tycem, J. A. Pitínským, J. W. van den Boschem. Uplatnila se i jako šéfredaktorka bulletinu K.U.L.T., později internetového časopisu kult.net.

Od roku 2002 byla členkou činohry Národního divadla. Prvním titulem, který zde dramaturgicky připravila, byla Psychóza ve 4.48 (S. Kane; nominace na Hru roku 2003, CNAR), z dalších titulů např. Stísněná 22 (I. Volánková), Faidra /Z lásky/ (S. Kane), Prvotřídní ženy (C. Churchill) nebo Pronásledování a umučení dr. Šaldy od neznámého autora. Ve své dramaturgické praxi se zaměřuje především na současnou dramatiku.

V roce 2013 založila vlastní alternativní scénu X10, s níž se usídlila v pražském Strašnickém divadle a která se postupně stala kulturním centrem Prahy 10. V českých premiérách zde uvedla celou řadu aktuálních textů tuzemských i zahraničních dramatiků (např. Harrower, Walsh, Horoščák, Löhle, Stockmann, Maslowska, Hübner, Tobiáš, Emde, Berg...) a také pomocí různých scénických čtení, workshopů, site specific, kurzů a výstav obohatila nejen tamější kulturní život.


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English