Havel festival v New Yorku


Havel Festival v New Yorku zahajuje večírkem k Havlovým narozeninám!
Oficiální program dvouměsíčního festivalu Havlových her začíná „narozeninovou" party pro donátory festivalu ve čtvrtek 5.10. v 19.00 hodin místního času v nově rekonstruované Bohemian National Hall na 73.Východní ulici. Večírek pořádá ve spolupráci s newyorským generálním konzulátem ČR newyorské divadlo Untitled Theater No.61, hlavní organizátor festivalu. Aura-Pont se od počátku příprav přehlídky podílel na její dramaturgii.
Večírek zpestří čtení úryvků z Havlových her, živá hudba Russe Kaplana, české jídlo, české pivo a dobročinná aukce ve prospěch festivalu. Bonusem pro přítomné bude koncert skupiny The Mendoza Line, která zde představí své nové album a zahraje skladby Williama S. Niederkorna, vzniklé pro festivalové inscenace a inspirované Havlovými díly.

Vlastní festival celého Havlova dramatického díla, který se bude konat u příležitosti jeho sedmdesátin a dvouměsíčního studijního pobytu na Kolumbijské univerzitě, zahajuje 26.října představením krátké hry Chyba a celovečerní Zahradní slavnosti v brooklynském Brick Theater. 
V rámci festivalu se odehraje jedna světová premiéra (samostatné uvedení aktovky Motormorphosis - kdysi součásti Autostopu, na němž Václav Havel spolupracoval s Ivanem Vyskočilem), pět anglosaských premiér a pět premiér nových amerických překladů. Jejich autory jsou Paul Wilson, Jan Novák, Štěpán Šimek a překladatelská dvojice Carol Rocamora a Tomáš Rychetský. Na inscenacích se bude podílet také celkem dvacet renomovaných režisérů, včetně šéfů divadel, v nichž se představení budou konat - Roberta Lyonse z Ohio Theater na Manhattanu a Michaela Gardnera ze zmiňovaného Brick Theater - a iniciátora festivalu Edwarda Einhorna, uměleckého šéfa Untitled Theater No. 61. Zajímavostí bude i účast ruského herce a režiséra Sergeje Zemcova, profesora školy moskevského MCHAT, který se bude podílet na inscenaci Žebrácké opery v Millerově divadle na půdě Kolumbijské univerzity, jíž se divadelní program festivalu uzavře 1.prosince.
V inscenacích se objeví kolem stovky newyorských herců - největší hvězdou festivalu se patrně stane hollywoodská herečka Kathleen Turnerová (Válka Roseových, Honba za diamantem), která se objeví ve Spiklencích.


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English