Gavran Miro


 (*1961)

Chorvatský spisovatel, dramatik a dramaturg.

 

Vystudoval dramaturgii na Akademii pro divadlo, film a televizi v Záhřebu. Pracoval jako dramatik, dramaturg a posléze umělecký šéf záhřebského Divadla ITD (Atd.), jako redaktor Dramatické knihovny Divadla ITD. Je zakladatelem a někdejším šéfredaktorem knižního časopisu Plima. Jeho hry jsou přeloženy do 35 jazyků a hrány po celém světě - konalo se více než 200 zahraničních premiér (k listopadu 2012). Gavranova autorská tvorba, která mu vynesla již více než 20 významných ocenění, zahrnuje - dle jeho vlastního vyjádření - téměř všechny literární útvary s výjimkou esejů, kritik, cestopisů, pamětí, filosofických spisů, politických komentářů, nekrologů a kuchařských receptů.

Je také jediným žijícím dramatikem v Evropě, který má každoroční divadelní festival speciálně zasvěcený svému dílu. Tento festival se poprvé konal na Slovensku v roce 2003 a jmenuje se GAVRANFEST.

Za posledních dvacet let je Miro Gavran jednoznačně nejhranějším chorvatským dramatikem jak doma, tak v zahraničí.

 

ENG 

MIRO GAVRAN (1961) is a Croatian playwright and novelist, whose works have been translated into thirty-five languages. To date, his plays have had more than two hundred first nights worldwide and have been seen by more than two million theatre-goers.

He is the only living playwright in Europe to have a theatre festival devoted to his work; only plays based on his texts are performed at the GAVRANFEST, which was founded in Slovakia in 2003 and is held every year.

His major plays include: CREON’S ANTIGONE, NIGHT OF THE GODS, GEORGE WASHINGTON’S LOVES, CHEKHOV SAYS GOOD-BYE TO TOLSTOY, ALL ABOUT WOMEN, ALL ABOUT MEN, DOCTOR FREUD’S PATIENT, HOTEL BABYLON, HOW TO KILL THE PRESIDENT, NORA IN OUR TIME, GRETA GARBO’S SECRET, PARALLEL WORLDS, THE CRAZIEST SHOW IN THE WORLD, MY WIFE’S HUSBAND, FORGET HOLLYWOOD, COUPLES, THE DOLL and DEATH OF AN ACTOR. They have had first nights in Zagreb, Rotterdam, Maribor, Washington, Paris, Krakow, Sofia, Mumbai, Vilnius, Brno, Buenos Aires, Ljubljana, Pécs, Tokyo, Bratislava, Prague, Augsburg, Waterford, Rome, Warsaw, Avignon, Belgrade, Athens, Sarajevo, Novi Sad, Mostar, Podgorica, Priština, Budapest, Vienna, Moscow, Rio de Janeiro, Tirana, New York, Antwerpen and some fifty other cities. For the past twenty years, Gavran has been the most highly performed Croatian playwright at home and abroad.

 

Seznam odkazů

 


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English