8@8 a Letí: Iluze Ivana Vyrypajeva


Další večer pravidelného inscenovaného čtení 8@8 divadla Letí  ve studiu Švandova divadla je tentokrát věnován trpké komedii Ivana Vyrypajeva Iluze (2011) ve skvělém překladu odbornice na aktuální ruskou současnou dramatiku Terezy Krčálové.

 

Scénické čtení proběhne ve středu 30. května 2012 v režii Sergeje Afanasjeva.

 

Ivan Vyrypajev, který patří mezi špičky současné ruské dramatiky, vypráví příběh dvou manželských párů na sklonku života. Denni těsně před smrtí vyznává své ženě lásku. V jeho vyznání je všechno – strasti, pokora, usmíření, štěstí. O čem se může hrát, je-li vše vyřčeno hned v úvodu? Jenže tohle je opravdu jen začátek. Přichází další a další interpretace lásky, které oběma párům, přes jejich v podstatě spokojeně prožitý manželský život, nečekaně ovlivní poslední rozloučení s tímto světem. Každý výklad, kterým se postavy snaží postihnout smysl a podstatu žití založeného na lásce, tedy na bytostném soužití s druhým člověkem, se stává pouhou iluzí. Hra o tom, že chceme-li za každou cenu uvidět pravdu, můžeme se ohromně spálit.

 

Aura-Pont spolupracuje s divadlem Letí na projektu scénických čtení 8@8 od roku 2011 a z této spolupráce vznikla např. vychvalovaná inscenace ...po Fredrikovi (Mattias Brunn, překlad Mirek Pošta) či scénické čtení kontroverzní komedie o soužití Čechů a Romů Bílý palcát aneb Konečně řešení (Stanislav Jiránek, David Nejedlý)

 

Více na webu divadla Letí a Švandova divadla.


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English