75. narozeniny Sira Toma Stopparda


Od roku 1989, kdy se hry tohoto u nás proskribovaného zastánce lidských práv mohly vrátit na česká jeviště, je prakticky neopustily.

 

Připomeňme, že v současné době jsou na jejich repertoáru Arkádie (ZD Cheb), Na flámu (Divadlo na Vinohradech, MD Zlín), Rosenkrantz a Guildenstern jsou mrtvi (DS Kašpar – již 6 sezón). Český rozhlas má ve svém repertoáru jeho nejslavnější rozhlasovou hru Albertův most.

 

Po světovém úspěchu Rock´n´rollu (2006, u nás donedávna ND) se Stoppard jako dramatik zatím odmlčel. Věnoval se však scenáristice, v níž rovněž patří k absolutní světové špičce. Právě letos budou mít premiéru dva jeho mimořádně náročné projekty: filmová adaptace Tolstého Anny Kareniny (s Keirou Knightleyovou a Judem Lawem, režie Joe Wright) a 5-dílná minisérie BBC Parade´s End podle románu Forda Madoxe Forda (režie Susanna White).

 

Český divadelní divák Stoppardovu autorskou odmlku zatím nepocítí. Na příští sezónu se připravuje česká premiéra jeho starší hry Hapgoodová (DnV) a již v červnu mohli diváci vidět Bouřlivou plavbu (Divadlo F.X.Šaldy). Chystá se i knižní vydání hry Vynález lásky v překladu Pavla Dominika.

 


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English