2017


Třetí ročník anonymní soutěže o nejlepší původní divadelní hru, kterou vyhlásila divadelní a literární agentura Aura-Pont v návaznosti na 22 ročníků soutěže o Cenu Alfréda Radoka, zná své vítěze.

 

35 autorů přihlásilo dohromady 38 textů, z toho 9 psaných slovensky.

 

Porota ve složení Vladimír Fekar, Marta Ljubková a Ilona Smejkalová vybrala osm finálových textů:

 

Text číslo 3 – Marek Hejduk: Africká vesnice

Text číslo 12 – Jan Pytel: Půjdeme za každého počasí

Text číslo 19 – Kateřina Lužná: Válečná vřava

Text číslo 23 – Barbora Hančilová: Identity

Text číslo 26 – Jozef Jenčo: Cicho, bo skajpujem s dzivkou!

Text číslo 33 – Michal Kadlec: Telecí pečeně

Text číslo 34 – Hynek Skoták: Konec světa

Text číslo 35 – Hynek Skoták: Furianti

 

Text Jozefa Jenča byl z finálového rozhodování poroty vyřazen, jelikož došlo před vyhlášením výsledků ke zveřejnění jména autora.

 

Do letošního ročníku dramatické soutěže přišlo celkem 38 textů,“ řekla Ilona Smejkalová. „Často jde o oblíbené vztahové a milostné historky, někteří autoři tradičně čerpají inspiraci z minulosti. I letos se však objevují hry, které vědomě poukazují na divadelní realitu, respektive si pohrávají s myšlenkou, co je vlastně divadlo. Oproti minulým ročníkům chybí výraznější zastoupení komedií, parodií a grotesek. Zúčastnění (zatím anonymní) dramatici si volí vážnější, depresivnější témata, v mnoha případech se pokoušejí o angažované až agitační divadlo. Politizace, respektive určitá politická frustrace je přítomna zejména ve slovenských textech. Těžko lze všechny zaslané hry zobecnit, nicméně jeden společný rys je na první pohled patrný – nevíra v prosté vyprávění příběhu, rezignace na možnost, že příběh sám o sobě bude dostatečně silný.“

 

Vítězové dramatické soutěže byli vyhlášeni 20. května 2017 během slavnostního zakončení festivalu Setkání/Stretnutie v Městském divadle Zlín.

 

Z finálových textů se porota ve složení Vladimír Fekar - dramaturg Městského divadla Zlín, Marek Pivovar – dramaturg, Miriam Kičiňová – dramaturgyně Slovenského národného divadla v Bratislavě, Ilona Smejkalová – dramaturgyně Národního divadla v Praze a Jaroslava Šiktancová – režisérka a pedagožka na DAMU rozhodla udělit tato ocenění:

 

1. místo Barbora Hančilová: Identity

 

2. místo Hynek Skoták: Furianti

 

3. místo Kateřina Lužná: Válečná vřava


Infozóna

Lucy Kirkwood:

MOSKYTI

(Vražda na nilu volná až od dubna 2021)

  • PŘEKLADY K ČESKÉ PREMIÉŘE

2017 - 2019

2013 - 2016        

2009 - 2012

2005 - 2008


Česky / English