2016


V pondělí 4. dubna 2016 se na Nové scéně Národního divadla uskutečnil šestý ročník Noci českých a slovenských autorů. Akce se tedy vrátila na místo, kde před šesti lety začínala - a nově přímo v režii Činohry Národního divadla, která od letošního ročníku také s Aura-Pontem spolupracuje na pořádání anonymní soutěže.

Umělecký ředitel Činohry Daniel Špinar režíroval Filipa Rajmonta, Lucii Polišenskou a nakonec v záskoku také sebe sama v černohumorné aktovce Adama Votruby Arizace.

Inscenované čtení hry Peniaze Dodo Gombára provedli herci Igor Orozovič, Filip Kaňkovský, Ondřej Pavelka, Pavel Batěk, Taťjana Medvecká, Pavlína Štorková, David Matásek, Jiří Suchý z Tábora, Jana Pidrmanová a Pavla Beretová pod režijním vedením Braňo Holička ve slovenštině.

Večerem provázela a hosty zpovídala Martina Preissová, hudební vstupy obstaral Igor Orozovič s Lucií Polišenskou. Názvy titulů, které v letošním roce postoupily do finále, herci Činohry představili formou improvizované pantomimy, a v závěru se Lucie Polišenská proměnila v médium a vyvolala ducha prvního dramaturga ND Ladislava Stroupežnického, který finálovým titulům udělil své požehnání.

 

Dodo Gombár: Peniaze

Dvojice věčně zkouřených lůzrů se rozhodne za asistence svého hochštaplerského šéfa přepadnout peněžní ústav, strážný v bance, který se vrátil s ciziny, platonicky miluje bankovní úřednici, jeho matka si zase oblíbí muže, jenž hraje v pasáži před bankou na harmoniku, poněkud věkově nesourodá partnerská dvojice se rozejde těsně před svatbou, přestože partner byl v bance už vyřizovat půjčku. Jenže nakonec dojde v bankovním domě k poněkud chaotické střelbě. Prostě: vítězná hra ze současného Slovenska…

 

Adam Votruba: Arizace

Na protektorátní velení města Brna dorazí inspekce, která kontroluje arizaci židovského majetku a zjistí, že nebyly arizovány židovské hřbitovy. Podle hesla „Na místo Židů Němci“ mají být odstraněny veškeré náhrobní kameny, mrtví vyházeni a vybraní němečtí obyvatelé dáni do hrobů po Židech. Při pohledu na prázdný hřbitov by si totiž nesvědomité občanstvo mohlo pomyslet ledacos. Tím ale celá tragikomická historka teprve začíná.


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English