2015


Anonymní soutěž o nejlepší původní divadelní hru, kterou vyhlásila divadelní a literární agentura Aura-Pont v návaznosti na 22 ročníků soutěže o Cenu Alfréda Radoka, zná své vítěze. 49 autorů či autorských dvojic přihlásilo dohromady 57 textů, z toho 10 psaných slovensky.

 

 „Po předloňských apokalyptických a loňských volebních hrách se letos autoři zřejmě inspirovali výročím druhé světové války. Nápadným tématem tohoto ročníku bylo totiž časté vztahování se k dějinám, zejména k výrazným postavám nacismu, a to v několika případech vysloveně ironickým, karikujícím způsobem,“ říká členka poroty, dramaturgyně Ilona Smejkalová. „Zdá se mi, že to není náhoda, že se do textů vždy nějakým způsobem promítne to, o čem se ve společnosti právě mluví.“

 

Porota, která letos pracovala ve složení Andrea Dömeová, Lucie Němečková, Miroslav Ondra, Jitka Sloupová, Ilona Smejkalová, Jan Šotkovský a Martin Velíšek, vybrala deset finálových textů:

 

Tereza Březinová: #hashtag

Dodo Gombár: Peniaze

Dodo Gombár: Portál

Ervin Hodulik: Dvaja

Jiří Homola: Chopin a labuť

Magdaléna Mikulová: Il Duetto (Das Duett)

Šimon Peták: Hnízdo

David Pizinger: O Sedmispáčích

Anna Sobotková: Ich Adolf

Adam Votruba: Arizace

 

Porota se rozhodla udělit tato ocenění:


1. místo - Dodo Gombár: Peniaze

2. místo - Adam Votruba: Arizace

3. místo (sdílené) - Magdaléna Mikulová: Il Duetto (Das Duett) a Anna Sobotková: Ich Adolf

 

Autor textu Dvaja Ervin Hodulik získává Cenu Českého rozhlasu, kterou je nabídka spolupráce s Českým rozhlasem, jehož zástupcem v porotě byl dramaturg Martin Velíšek.


Česky / English