2015


Nadační fond Cen Alfréda Radoka a agentura Aura-Pont pozvaly diváky na jubilejní, pátý ročník Noci českých a slovenských autorů, která se konala 1. února 2015 v brněnském Divadle Reduta. Součástí projektu byla netradiční prezentace oceněných děl, zábavný průřez ostatními finálovými texty, obligátní hudební překvapení a guláš i pivo v ceně vstupenky.

 

Šlo zároveň o poslední inscenovaná čtení soutěžních textů anonymní dramatické soutěže, které se konalo pod hlavičkou Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka. Od roku 2015 převzala žezlo anonymní dramatické soutěže agentura Aura-Pont.

 

Režiséři Barbara Herz a Braňo Holiček a dramaturgyně Ilona Smejkalová představili divákům inscenovaná čtení finálových textů dramatické soutěže, do níž se každý rok přihlásí několik desítek autorů s novými dramatickými texty. Jen nepatrný zlomek ze všech textů ovšem dospěje do stadia jevištní realizace.

 

Formou scénických črt, divadelních „návnad“ a ochutnávek se v nastudování herců Divadla v Dlouhé, Národního divadla Brno a jejich hostů představily nejzajímavější finálové texty, mj. vítězná hra autora S.D.Ch. Duchovní smrt v Benátkách, dílko svrchované fantazie a jazykové virtuozity, s nečekaným a překvapivým rozuzlením, diváci zhlédli také inscenační podoby provokativního, akčními scénami prošpikovaného textu Josefa Jenča Bratislava v plameňoch a poněkud dvojsmyslné a pikantní hry Vítězslava Kudláče Maso. V hlavních rolích se představili Martin Matejka, Andrej Polák, Jan Grygar, Dalibor Buš, Jiří Svoboda, Martin Veselý, Tereza Marečková, Gabriela Mikulková, Václav Vašák a další.


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English