3x3 – Norén – Fosse – Saalbachová


V nakladatelství Elg právě vychází třísvazkový soubor 9 divadelních her od tří současných skandinávských dramatiků s názvem 3x3 Norén Fosse Saalbachová.

Cílem knižního projektu 3x3 je seznámit čtenáře s dílem tří současných skandinávských dramatiků. Žádný z vybraných autorů není českému publiku zcela neznámý. Pouze hry Jona Fosseho však vyšly knižně. Dramata Jona Fosseho a Larse Noréna se čas od času objevují na českých scénách. (Připomeňme inscenaci Fosseho her Jméno a Noc zpívá své písně, kterou v Činoherním klubu režíroval Martin Čičvák, na scéně brněnského Národního divadla se nedávno objevila hra Larse Noréna Démoni v režii Andrého Hübnera-Ochodla.)

S dílem Astrid Saalbachové se čeští diváci mohli doposud seznámit jen prostřednictvím staršího textu Taneční hodina, kterou pod názvem Baletky uvádí v režii Pavla Šimáka Divadlo Husa na provázku.

Lars Norén, Jon Fosse a Astrid Saalbachová patří k nejpozoruhodnějším skandinávským dramatikům. Důkazem je nejen bohaté dramatické dílo každého z nich, ale především četnost jeho uvádění doma i za hranicemi a jeho překládanost. Jasným ukazatelem úspěšnosti je také bohatá kritická reflexe, která již všechny tři autory stihla pojmenovat a zařadit. O Larsi Norénovi i Jonu Fossem už v jejich domovinách vyšlo několik monografií.

Všichni tři autoři jsou také laureáty prestižní ceny Nordisk Dramatikerpris, která se jednou za dva roky udílí dramatikovi nominovanému z každé severské země. Larsi Norénovi byla tato cena udělena v roce 1998 za hru Klinika (Kliniken, 1994). Jon Fosse ji získal v roce 2000 za drama Letní den (Ein sommars dag, 1997) a Astrid Saalbachová v roce 2004 za Konec světa (Verdens ende, 2003).

 

Antologie 3x3 se pokouší zmapovat cestu, kterou tito dramatici urazili, proto byly vybrány hry z různých období jejich tvorby. Výbor obsahuje následující dramata:

Lars Norén: Démoni (1982), Klinika (1994), Tichá hudba (2002)

Jon Fosse: Někdo přijde (1996), Podzimní sen (1998), Variace na smrt (2002)

Astrid Saalbachová: Neviditelné město (1986), Požehnané dítě (1996), Konec světa (2003)

Výbor doplňuje doslov zasazující dílo zvolených dramatiků do širšího kontextu.Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English